Az alapápolási feladatok közé a beteg ürítési és higiénés szükségleteinek kielégítése, és a mindennapi ápolási teendők tartoznak, melyeket a gyakorló ápoló, ápoló, vagy a szociális gondozó és ápoló
- önálló ápolói funkcióban
- személyközpontúan
- és felelősséggel végez.
A jó közérzet alapfeltétele a test tisztasága, mely az egészséges ember számára nem jelent problémát, a beteg ember azonban részben vagy egészben ápolója segítségére szorul. A vizelet, és székletürítéshez megfelelő körülményeket kell biztosítanunk, ügyelve az emberi méltóság védelmére.
Pelenkát csak mozdíthatatlan, hatékonyan nem kommunikáló, ürítési igényét jelezni nem tudó, vagy inkontinens betegnél alkalmazunk.
Inkontinens betegnél gyakori pelenkacsere, a bőr gondos megfigyelése és ápolása és rendszeres ellenőrzése szükséges.
Az inkontinencia megnöveli a nyomási fekély kialakulásának kockázatát, valamint a különféle bőrbetegségek és a pelenka-dermatitis kialakulásának lehetőségét, amely kellő figyelem hiányában még fokozottabban fordulhat elő. A megelőzés valamennyi egészségügyi szakdolgozó kompetenciája.
A beteg higiénés szükségleteinek elhanyagolása, az ápolási eszközök helytelen alkalmazása súlyos szakmai hiba. Az ápoló felelősséggel tartozik a betegéért, és elszámoltatható a bizonyítottan ápolási hiba miatt kialakult nyomási fekély esetén. A nyomási fekély kialakulásán túl, fontos szem előtt tartanai a beteg (ágyról leesés) és a beavatkozást végző személy (helytelen betegmozgatás, pozícionálás miatt kialakult gerinc-, mozgásszervi probléma) biztonságát is. Ezen okok miatt a pelenkacseréje is szakértelmet és biztonságos, szabálykövető kivitelezést igényel.
Előkészítés
Eszközök az ápolási kocsira előkészítve:
- amennyiben szükséges gumilepedő és haránt lepedő
- kesztyű
- törlőkendő / tisztítóhab
- pelenka – megfelelő méretű
- bőrvédő krém
- ágytál
- veszélyes hulladékgyűjtő zsák
Környezet
- intimitás biztosítása, paraván, függöny
- megfelelő megvilágítás és hőmérséklet
- a megfelelő ágymagasság megválasztása
Beteg
- Azonosítsuk a beteget.
Amennyiben tudunk kommunikálni a betegünkkel:
- Mutatkozzunk be.
- Tájékoztassuk a beteget a beavatkozásról és kérjük együttműködését.
Kivitelezés
- Végezzen higiénés kézfertőtlenítést és vegyen fel jó minőségű, szakadásálló vizsgálókesztyűt!
- Takarja ki a beteget, távolítsa el a szükséges ruházatot.
- A pelenkát rögzítő ragasztófelületeket nyissa ki.
- A tisztítást végezheti nedves törlőkendővel vagy speciális tisztító habbal is.
- Tisztítsa meg a combhajlatokat és a nemi szervek környékét. Nőknél fordítson gondot a nagyajkak megfelelő lemosására, férfiaknál a hímvesszőn húzza vissza a bőrt, és alaposan tisztítsa le az esetlegesen lerakódott váladékot, hogy a húgyúti fertőzéseket megelőzzük.
- Amennyiben állandó katéterrel rendelkezik a beteg, kiemelt figyelemmel végezze el a húgycsőnyílás környékének tisztítását
- A pelenka elülső részét hajtsa be a két comb közé, elkerülve ezzel a már megtisztított területek újbóli szennyeződését.
- A pelenka Ön felé eső szélét hajtogassa be a beteg alá.
- Húzza fel az ágyrácsot.
- A beteg távolabbi lábát húzza fel térdben behajlítva, a távolabbi karját helyezze a mellkason keresztbe, a közelebbi karját nyújtsa ki. A vállánál és a térdénél megfogva határozott mozdulattal fordítsa maga felé oldalra a beteget, aki így a rácsban meg is tud kapaszkodni. Amennyiben nincs ágy rács, kérjen segítőt a beteg megtartásához.
- Menjen át az ágy másik oldalára.
- A farpofákon lévő szennyeződés nagy részét törölje le a pelenkával, amennyiben az nem szennyezett.
- Mossa le a beteg farpofáit. Ne dörzsölje a bőrt! A nemi szervek területét mindig a húgycső nyílástól a végbélnyílás felé haladva törölje le, hogy ne kerüljenek bélbaktériumok ezekre a területekre.
- A pelenkát hajtsa be, majd hátulról húzza ki a beteg alól.
- Húzza le a vizsgálókesztyűt, végezzen higiénés kézfertőtlenítést, és vegyen fel új, tiszta kesztyűt.
- Vegyen elő és hajtson szét egy megfelelő méretű tiszta pelenkát. Tekerje fel a pelenka Öntől távol eső szélét, majd tolja a beteg alá.
- Tekintse meg a beteg bőrét a pelenkával fedett területen. Amennyiben irritációt vagy egyéb bőrproblémát észlel, alkalmazzon speciálisan az adott bőrproblémára való készítményt.
- Minden termékcsere alkalmával kenje be a farpofákat és a sacralis keresztcsonti területet bőrvédő krémmel. A speciális bőrvédő krémek elősegítik a bőr természetes védekező képességének megőrzését és nem korlátozzák az inkontinencia termékek nedvszívó képességét.
- Hajtsa fel a pelenkát a farpofákra, majd húzza át a combok között.
- Húzza fel az ágyrácsot az Ön felé eső oldalon, majd az előbb ismertetett módon fordítsa maga felé a beteget. Menjen át az ágy másik oldalára.
- Hajtogassa ki a pelenkát, majd fordítsa a hátára a beteget.
- Igazítsa el a pelenkát a combhajlatokban, és rögzítse a ragasztófülekkel.
- Öltöztesse fel és takarja be a beteget.
- Amennyiben szükséges az ürített folyadék mérése, mérje le a pelenkát! A mért tömegből vonja ki egy tiszta pelenka tömegét!
- A keletkezett hulladékot szelektíven kezelje.
- Szükség esetén fertőtlenítse a mérleg felületét
- Húzza le a kesztyűt.
- Végezzen higiénés kézfertőtlenítést.
Dokumentálja az ápolási folyamat megtörténtét az ápolási lapon.
Az ápolt, gondozott egyén komfortérzete hatással van a gyógyulási folyamatra!
Dr. Pápai Tibor