Bizonyos ritmuszavarok esetén a megfelelő szívritmus helyreállítása kardioverzió segítségével történhet, amely kétféle módon gyógyszeres vagy elektromos eljárással végezhető. Az antiarythmiás gyógyszeres kezeléssel kb. 50%-ban lehet sikert elérni, míg elektromos kardioverzióval 70-90%-ban sikeres.

A kardioverzio a gyógyszeres terápiára nem reagáló haemodynamikai következményekkel járó tachyarrhytmiák elektromos energiával történő megszűntetésére alkalmazott orvosi beavatkozás, a melynek célja a sinusritmus visszaállítása. A sinus ritmus visszaállításának előnye, hogy javul a haemodynamika, az életminőség és csökken a thromboembóliás rizikó. A beavatkozást sürgős vagy tervezett módon, rövid narkózisban és szinkron üzemmódban (R hullámra kifejtett) végzett defibrillálással végzik. A beavatkozás kivitelezése minden esetben olyan környezetben javasolt, ahol a beteg monitorozása és a reanimációs készenlét és ideiglenes pacemaker is biztosított. A beavatkozás lényege, hogy elektromos energia segítségével kísérlik meg a szabályos szívritmus, sinus ritmus helyreállítását. Erre azért van szükség, mert a szív akkor fejti ki leghatékonyabban a teljesítményét, ha az összehúzódások megfelelő sorrendben következnek be a szív egyes részein és ezek szabályos időközönként történnek. Mivel az alkalmazott elektromos energia hatására a test egyéb izmai is összehúzódnak, így a beavatkozás éberen igen kellemetlen és fájdalmas lenne, ezért rövid 5-10 perces altatásban végzik.

1

A kardioverzió szükségét több tényező is befolyásolja, ezért annak indikációja, kontra indikációja EKG diagnosztikát, szükség esetén szív ultrahang diagnosztikát és laboratóriumi vizsgálatot követően kerül meghatározásra.

Néhány gyakori indikáció:

  • Supraventricularis tachycardiák
  • Kamrai tachycardia
  • Pitvari fluttern és Pitvarfibrilláció.

A kardiverzio elvégzése javasolt az első pitvarfibrillációs epizód jelentkezésekor, a kiváltó ok megszűnte után is fennálló pitvarfibrilláció esetén, tünetekkel összefüggő pitvarfibrillácio esetén, valamint, ha nem lehetséges az anticoagulálása a betegnek.

Nem javasolt a kardioverzio elvégzése a fenntartó gyógyszerek hatástalansága vagy mellékhatása esetén, több mint 2 éve fennálló pitvarfibrilláció esetén, súlyos mitralis vitium esetén, jelentősen tágabb bal pitvar esetén, sick-sinus syndromába, ha nincs a betegnek pacemakere és ismert fennálló reverzibilis ok esetén.

Halasztandó a kardioverzió hypokalaemia, hypomagnesia, láz, infekció. pitvari- kamrai thrombus, digitalis intoxicatio fennálló kiváltó okok miatt

 

A beavatkozás menete

Tekintettel, hogy a beavatkozás magas rizikójú, a beavatkozást végző orvos feladata a beteg szóbeli tájékoztatása és a beleegyező nyilatkozat aláíratása.

Az ápoló a beteg előkészítésében és a beavatkozás közben segédkezik.

A mennyiben a beavatkozás tervezett, célszerű arra törekedni, hogy a beteg 6 órás éhgyomorra legyen, ezzel is csökkentve az aspiráció rizikóját. A beavatkozás előtt szükséges a beteg ürítési szükségleteinek kielégítése, majd az orvos utasítása szerint a perifériás vénabiztosítást követően az elrendelt infúziós oldat bekötése. A beavatkozás előtt és után 12 elvezetéses EKG-t készítenek, elvégzik a vitális paraméterek mérését, és elkezdik beteg folyamatos monitorozását (EKG, vérnyomás, SpO2, légzés, EtCO2). A beteget preoxygenizálják, és a teljes ébredésig kontrollált oxigén terápiát alkalmaznak A mellkasra a bőrvédelmét szolgáló speciális védő tappancsokat (padokat) ragasztanak, a mellkason lévő gyógyszeres tapaszt el kell távolítani.

Ezután adagolják az altatószert, a légutak átjárhatóságának biztosítására szükség szerint légútbiztosítási eszközöket (NPA, OPA, LMA) alkalmaznak, melyet a száj- vagy orrüregbe vezetnek, majd a megfelelő mélységű narkózis bekövetkezte után megtörténik a defibrillálás. Az elektromos áramot a mellkasra ragasztott tappancson, vagy ráhelyezett két „fémlapáton” keresztül vezetik át a testen. Kardioverzió során a defibrillálás úgynevezett syncron üzemmódban történik, amikor is az előre beállított energia (200-360 J) leadása az R hullámra történik. A defibrillálásra akár több alkalommal is szükség lehet, amennyiben nem érték el hatást. A szívizmot érő elektromos sokk után ideális esetben szabályos szinusz ritmus tér vissza. Amennyiben pacemakerrel rendelkezik a beteg fontos, hogy a defibrillátor elektródája a pacemaker generátortól legalább 15 cm-re legyen és az ütés leadását követően fontos a pacemaker kontrolljának elvégzése is!

2.jpg

A defibrillátort kezelő személy felelőssége a biztonságos defibrillálás kivitelezése, ezért a sokk indítása előtt hangosan szólítsa fel a jelenlévőket a beteg elengedésére, győződjön meg, arról, hogy ez valóban megtörtént és végezze el az energia leadását!

A beavatkozást követően fontos a beteg szoros megfigyelése, az ébredés, tudat, paraméterek követése. Amennyiben a bőrön enyhe égési jelek alakultak ki, a bőr ápolása.

 

Az ápoló fontosabb feladatai a beavatkozás során

  • a szükséges eszközök előkészítése: reanimációs készenlét, syncron üzemmódban működő defibrillátor, defibrillátor elektróda pad, beteg monitor
  • a beteg előkészítése, az altatás miatt 6 órás éhgyomri állapot szükséges, de a beteg a gyógyszereit egy korty vízzel beveheti, beteg azonosítása, a beteg tájékoztatása, belegyező nyilatkozat meglétének ellenőrzése, a beteg ékszereit vegye le,
  • a beteg előkészítése: a beteg ürítési szükségleteinek kielégítése, nagy lumenű vénabiztosítás infúzió bekötésével, EKG készítés, monitor elektródák és perifériák felhelyezése, a defibrillátor elektróda pad felhelyezése a beteg mellkasára, fogsor eltávolítása, oxigén adagolás preoxigenáizáció céljából
  • a beavatkozás alatt segédkezés az orvosoknak, az intravénás narkotikum adagolása, a beteg megfigyelése
  • a beavatkozást követően a beteg légútjainak biztosítása, a beteg ébredésének, tudatállapotának megfigyelése, EKG készítés, a vitális paraméterek és a ritmus megfigyelése, bőr ápolása, a beavatkozás dokumentálása, az eszközök elpakolása

 

Dr. Pápai Tibor

Facebook Comments Box

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.