A Tankórteremben már olvashattak a vénás vérvétel specialitásairól, azonban kiemelt jelentőségűnek tartom a gyermekkori vérvételi specialitások kiemelését.
A tűszúrás a gyermekek egyik legnagyobb félelme az egészségügyi ellátás során, ezért fontos a „gyermekbarát vérvétel”, melyet úgy érhetünk el, ha a beavatkozás előtt a gyermeket értelmi szintjének megfelelően, részletesen, türelmesen és játékosan tájékoztatjuk a beavatkozás menetéről. Mindig kérjük az együttműködésüket, és sose hallgassuk el, hogy a beavatkozás fájdalmas. Modern eszközökkel akár lehet a fájdalmat is csökkenteni és a beavatkozás után a gyermeket mindig dicsérjük, és ha lehet, jutalmazzuk meg legalább egy matricával.
Külföldön ezért is használják a mesetűket, melyről a játék lecsatolható és a gyermek hazaviheti.
A vérvétel: általában egy felszínes vénából a vérvételi csőbe vett vér.
A vérvétel az egyik leggyakrabban alkalmazott beavatkozás gyermekeknél is, mely elengedhetetlen a betegségek diagnózisának felállításában és kezelésében.
Laboratóriumi mintavétel szükséges:
– orvosi döntés alapján! diagnózisok felállításához, kezeléshez és az alkalmazott terápia hatékonyságának követéséhez
– műtétek előtt
– sürgősségi állapotokban
– kórházi kezelés során
– állapotromlásnál
Általában zárt vérvételi technikát alkalmazunk, melyben a vérvétel egy teljesen zárt rendszerben történik, vákuumos csövek segítségével.
Csecsemőknél, és nemzetközi ajánlások szerint két éven aluli gyermekeknél a vákuumos vérvételi technika nem használatos, mert a vákuum nagy szívóhatást gyakorolhat a vékony vénára, ami ezért szétpattanhat, esetükben tűvel való megszúrás után, a vért a csövekbe le kell csöpögtetni.
A gyermek előkészítése a vérvételhez:
A vérvétel időpontját az orvos határozza meg, mely függ a vizsgált paraméterektől is. Az étkezést követően bizonyos paraméterek értéke fiziológiásan eltér az éhgyomri értéktől, ezért amennyiben szükséges a vérvételt éhgyomorra kell elvégezni. Természetesen lehetnek kivételes esetek pl. sürgősségi helyzetben. A szülőt ezért tájékoztatnunk kell a vérvételt megelőzően, hogy a gyermekének mikortól ne adjon enni és inni.
Készítsük fel a gyermeket a fent leírtak szerint. Ügyeljünk arra, hogy a gyermek szájában ne legyen semmi (pl.: rágó, cukorka), mert a beavatkozás során félrenyelheti!
A gyermeket ültessük a szülő ölébe, vagy fektessük le, kezét védjük a reflexes mozgásoktól, azonban kerüljük a túl erős lefogást, csak a szúrás előtt tartsuk stabilan a gyermek kezét.
A vérvételt megelőzően néhány perccel használhatunk a fájdalom csökkentésére érzéstelenítő kenőcsöt (pl.: Emla), vagy használhatjuk a Buzzy® elnevezésű, méhecske formájú új eszközt, mely rezeg, és hideg szárnyaival csökkenti a fájdalmat, melyet a karra kell helyezni a vérvétel helye fölé.
A vérvételhez szükséges eszközök:
- Kézfertőtlenítő
- Egyszerhasználatos, nem steril gumikesztyű
- Bőrfertőtlenítő oldat
- Stranguláló gumi
- Harang
- Tű (vérvételi technikának megfelelően)
- a zárt vérvételi rendszerben kettős hegyű tűt használunk
- szárnyas tű: szárnnyal ellátott rövid tű, amelyhez hajlékony cső csatlakozik. Csecsemők esetében vérvételre nem használatosak, hiszen a csőben sok vér marad.
- nyitott vérvételi módszerhez (csepegtetéshez) 20G sárga tű
- Vérvételi csövek
- A vérvételi csövek olyan steril légmentesen zárt csövek, melyek a gumidugóval és különböző színű kupakokkal vannak ellátva. A csövek vákuum alatt állnak, mely biztosítja a megfelelő mennyiségű vér steril módon való levételét.
- A csövek méretét életkornak megfelelően válasszuk meg.
- Különböző méretű és színkódolt csövek mutatják a csövek befogadó méretét, kisgyermekeknél mindig a kisebbet válasszuk (2-5 ml).
- Csecsemőknél csak mikrocsövek (0,2-0,5 ml) használatosak, hiszen egy 3 kg-os gyermeknek összesen kb. 250 ml vére van. A mikrocsövek esetén a színkód eltérhet a megszokottól.
- A vérvételi csövekre rá kell írni a beteg nevét, TAJ számát, születési idejét, ha a mintához szükséges a levétel időpontját. A minták elcserélésének megelőzéseként ezt tegyük meg már a vérvétel előtt!
- Papírvatta
- Ragtapasz
Szabályosan előkészített eszközök! | |
(Saját kép) | 2019 |
- Biztonsági eszközök: tűtartó gomba, tűledobó tartály
A vérvétel menete:
- Higiénés kézfertőtlenítés
- Készítsük elő az eszközöket, vegyünk fel gumikesztyűt.
- A gyermek pszichés felkészítése fontos a beavatkozás előtt, meséljük el mi fog vele történni.
- Helyezzük fel a stranguláló gumit kb.:10-15cm-re a szúrás helyétől
- Az érleszorítás legfeljebb 1 percig tartson.
- Válasszuk ki a legmegfelelőbb vénát
Lehetséges helyek: a kéz dorsalis oldalán, a kar antecubitalis régiójában, a láb dorsalis oldalán, csecsemők és újszülöttek esetében a hajas fejbőrön.
Gyermekek esetében mindig biztonságosan válasszunk vénát, ezzel csökkentsük az újra szúrás szükségét. Amennyiben nem találunk megfelelő vénát, használhatunk vénaszkennert.
Figyeljünk a kiválasztott véna közelében nincs-e artéria, hiszen csecsemők és kisgyermekek esetében a képletek közel vannak, így ha kicsit is mélyebbre szúrunk, artériát érhetük.
- dezinficiáljuk a bőrt (szóljuk a gyermeknek, hogy ez hideg lesz)
- a behatási időt minden esetben meg kell várni, a fertőtlenítőt ne töröljük le!
- Vérvétel
- A tűvédőt eltávolítjuk, a tűt határozott mozdulattal 15-30°-ban a vénába vezetjük. Mindig várjuk meg, amíg a cső megtelik elegendő vérrel, amit a csövön lévő fekete jelölés mutat. Közben a strangulációt meg lehet szüntetni.
- A tű kihúzása után papírvattát helyezünk a szúrás helyére, kérjük meg a beteget vagy kisebb gyermek esetében a szülőt, hogy 2- 5 percig nyomja rá, nyújtott karral.
- Ne felejtsük el a gyermeket megdicsérni, megköszönni az együttműködésüket, a pozitív visszajelzés fontos számukra! Matrica J
- Védőkupakkal ellátott biztonsági tű esetén a vérvétel után pattintsuk rá ezt a tűre, hagyományos vérvételi tű esetén használjuk a tűtartó gombát, a tűszúrásos balesetek elkerülésére, a véres eszközöket és a tűt, az arra kijelölt veszélyes és fertőző hulladékgyűjtőbe, dobozba és sárga zsákba dobjuk.
- Vegyük le a kesztyűt, végezzünk kézfertőtlenítést.
- Pontosan kitöltött, orvos által aláírt vizsgálatkérőlappal a vizsgálati anyagot juttassuk mielőbb laborba.
Páll Nikoletta
Felhasznált irodalom
Dr. Ujhelyi Enikő- A gyermekápolás elméleti és gyakorlati alapjai, Budapest, Medicina Kiadó 2018.
Szabó A., Vásárhelyi B.: Bevezetés a laboratóriumi medicinába Budapest, Semmelweis Kiadó, 2015.
Susan L. Ward: Pediatric Nursing Care. Philadelphia, F. A. Davis Company, 2014.
Kathryn Rudd, Diane M. Kocisko: Pediatric nursing. Philadelphia, F. A. Davis Company, 2014.
- Vérvétel