A megfelelő táplálás fontos a gyorsan növekvő és fejlődő szervezet számára. A legnagyobb ütemű fejlődés a csecsemőkorban zajlik, a csecsemő születési súlyát egyéves korára megháromszorozza.
Egészséges csecsemő folyadék- és energia igénye
Anyatejes táplálás
Az anyatej a gyermek kizárólagos és legfontosabb tápláléka 6 hónapos koráig.
Az anyatej összetevői:
- Az anyatej két alapvető fehérje-összetevője a kazein és a savófehérjék
- Immunglobulin-A (IgA) az immunvédelemben fontos
- A női tej esszenciális zsírsavtartalma (linolsav és linolénsav)
- A hosszú szénláncú, többszörösen telítetlen zsírsavakból is, amelyeknek igen fontos szerepe van az agy és a retina funkcionális érésében.
- Nutricionálisan a legfontosabb a laktóztartalom (7 g/l).
- A női tej szénhidráttartalma a kalória 40%-át adja
- Az oligoszacharidok fontos szerepet töltenek be a mucosalis immunvédelemben
- Az anyatej savófehérjéi optimális szállítói a vitaminoknak és a nyomelemeknek, és így az anyatejes csecsemők csak ritkán vitamin kiegészítésre (kivételt képez a D- és K vitamin.)
Colostrum (előtej)
- A terhesség idején és a születés utáni első 5 napban termelt sárgás, alkalikus folyadék.
- Nagy mennyiségű immunglobulint, az érett anyatejnél több fehérjét, zsírban oldódó vitamint és ásványi anyagot, valamint kevesebb zsírt és szénhidrátot tartalmaz.
Átmeneti tej
- A szoptatás 6–10. napjáig termelődik, átmenetet képezve a colostrum és az érett anyatej között.
- Az átmeneti tej zsír-, laktóz-,vízben oldódó vitamin-, valamint energiatartalma nagyobb, mint a colostrumé.
Érett anyatej
- A szülés utáni 15. naptól termelődik.
Az anyatejes táplálás jótékony hatásai a csecsemő számára
− Fertőzésekkel szembeni védelem
− Immunológiai védelem
− Ritkább az allergia, a hirtelen csecsemőhalál, és az elhízás a későbbi életkorban.
Vegyes vagy mesterséges táplálás
Az anyatej elégtelen mennyisége vagy teljes hiánya esetén tápszerek adása válhat szükségessé. A tápszerek emberi fogyasztásra szolgáló, szigorúan meghatározott minőségi és higiénés követelményeknek megfelelő, különleges gyártási eljárásokkal előállított, állandó összetételű készítmények.
A tápszereket felforralt és lehűtött ivóvízben kell oldani, a mérőkanállal kimért adagban, a csomagoláson feltüntetett mennyiségben. Az elkészített tápszereket hűtőszekrényben tárolva maximum 24 óráig lehet felhasználni.
Hozzátáplálás
Négy hónapos kor előtt kerülendő a hozzátáplálás, mert az emeli az allergia kialakulásának kockázatát.
A 6 hónapon át sikeresen szoptatott csecsemőknél a kiegészítő táplálás bevezetését, a WHO ajánlásnak megfelelően, betöltött 6 hónapos kor (180 nap) után javasolja, a mesterséges ill. vegyes táplálásban részesülőknél viszont 4-6 hónapos kor között, de semmi képen sem a 4. élethónap előtt!
Az elválasztást fokozatosan kell végrehajtani, a kiegészítő táplálást a szoptatás előtt adjuk, melyet a délelőtti, vagy déli szoptatás előtt kis mennyiséggel történjen, az adag a következő napokban a csecsemő igénye szerint növelhető.
Kizárólag szopó csecsemőknél a 6. hónapban, mesterséges táplálásban részesülő gyermekeknél a 4-6. hónapban nem étkezést kiváltva, hanem lisztérzékenység (coeliakia) prevencióként napi fél vagy másnaponta 1 háztartási keksz pép formájában történő adása javasolt, amelynek elkészítéséhez lefejt anyatejet vagy forralt és lehűtött vizet használható.
Tehéntejet 12 hónapos kor alatt egyáltalán ne adjunk!
Az új ételeket egyenként vezessük be, kb. 1 hetet várva egy-egy étel között. Az elválasztást kb. 1 éves korra kell befejezni.
Páll Nikoletta